Góra dwóch nazw, czyli McKinley kontra Denali

McKinley=Denali widziany z daleka. Fot. z Wikipedii.Znajdujący się na Alasce najwyższy szczyt Ameryki Północnej figuruje na mapach i w przewodnikach pod dwiema nazwami – jako McKinley albo Denali. Pierwsza nazwa została nadana w roku 1896 dla rozpropagowania kandydującego wtedy na prezydenta Williama McKinleya (chyba mu pomogło, bo rzeczywiście rok później, na 4 lata został 25. prezydentem USA). Tradycyjny charakter ma jednak nazwa Denali – oznaczająca w języku miejscowych Indian (Koyukon Athabaskan) określenie „najwyższy”, „wielki”.


Stanowiący kulminację alaskańskiej Kordyliery szczyt nie jest bardzo wysoki – ma „zaledwie” 6194 m n.p.m., ale jego zdobycie utrudnia fakt, że wspinacze muszą pokonywać bardzo długie odcinki po lodowcu (pokrywający go lodowiec Muldrow ma 50 km długości!), a w dodatku jest to jedna z najzimniejszych gór świata (wpływ na to ma napływ arktycznego powietrza – temperatury spadające nawet do -60 stopni Celsjusza i wiatry dochodzące do 160 km/h). Poza tym jest to góra o jednej z największych deniwelacji w świecie – jej tzw. wybitność wynosi 6138 m, a ciśnienie na szczycie odpowiada wysokości 6900 m na terenach okołorównikowych.


Pierwsze zdobycie McKinleya odnotowano w 1913 roku. Pierwszym Polakiem któremu się to udało był Marek Głogoczowski (dopiero w 1970 roku).

виниры стоимость